Τετάρτη, 21 Σεπτεμβρίου 2016

Δρόμος Θυσίας 2016 Με τη λαμπρή παρουσία των Ολυμπιονικών Κατερίνας Θάνου και Αθανασίας Τσουμελέκα



 Αποτέλεσμα εικόνας για Δρόμος Θυσίας 2016

      
Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο Δρόμος Θυσίας 2016 στη μνήμη των 120 ηρωικών Γιαννιτσιωτών που εκτελέστηκαν στις 14 Σεπτέμβρη 1944. Η παρουσία των δρομέων και των μαθητών ήταν μαζική και ενθουσιώδης αποδίδοντας τη δέουσα τιμή στην επετειακή ημέρα.  
     Ο Δήμαρχος Πέλλας Γρηγόρης Στάμκος καλωσόρισε τους δρομείς και ευχαρίστησε ιδιαίτερα τους εκπροσώπους του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας και του Α.Σ.Α.Ε.Δ., για τη συνεισφορά τους  στον Δρόμο Θυσίας 2016, τόσο οργανωτικά όσο και με την συμμετοχή δεκάδων δρομέων – στελεχών και μαθητών των στρατιωτικών σχολών Ευελπίδων και Μονίμων Υπαξιωματικών. Επίσης ευχαρίστησε την ομάδα μαραθωνίου Γιαννιτσών, την Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας και όλους τους εθελοντές που με τη δυναμική τους παρουσία συμβάλουν στην επιτυχία της διοργάνωσης.
 Στις 9:00, ο Δήμαρχος Πέλλας έδωσε την εκκίνηση του ημιμαραθωνίου. Την εκκίνηση των 6.000μ έδωσε ο αντιδήμαρχος τεχνικών υπηρεσιών κ. Π. Κερασόπουλος και την εκκίνηση των 1.000μ – μαθητών, έδωσε ο αντιδήμαρχος αθλητισμού κ. Ι. Γυριχίδης.
Στον τερματισμό, στον πεζόδρομο Γιαννιτσών, πλήθος κόσμου με ενθουσιασμό χειροκρότησε την προσπάθεια των δρομέων, στους οποίους απονεμήθηκαν το μετάλλιο και το δίπλωμα συμμετοχής.

Έκδηλη ήταν η ικανοποίηση των διοργανωτών και του κοινού, για την απόλυτα ασφαλή διεξαγωγή του αγώνα, αλλά και για την γενικότερη μεγάλη επιτυχία της διοργάνωσης.

   
ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
Ιδιαίτερα συγκινητικές στιγμές ήταν όταν ο Δήμαρχος Πέλλας βράβευσε την χρυσή Ολυμπιονίκη Κατερίνα Θάνου, τη χρυσή Ολυμπιονίκη Αθανασία Τσουμελέκα τον αιδεσιμότατο Θεόδωρο Περπερίδη, τον Γιάννη Κουρκουρίκη και τον στρατηγό ε.α.Δημήτρη Χρισταντώνη. Επίσης αντάλλαξε τιμητική πλακέτα με τον εκπρόσωπο του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας , αντιπλοίαρχο Αθανάσιο Μίχα, και τον εκπρόσωπο του Α.Σ.Α.Ε.Δ., αντιπλοίαρχο Γιώργο Τζαμάκο.

     Απονομές έκαναν ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, Αντιπλοίαρχος Αθανάσιος Μίχας, ο υποδιευθυντής της Αστυνομικής διεύθυνσης Πέλλας κ. Πέτρος Περδικάτσης, η Περιφερειακή σύμβουλος κ. Μ.Ζωγράφου, ο αντιδήμαρχος Αθλητισμού Δήμου Πέλλας Ι. Γυριχίδης, ο αντιδήμαρχος Δ.Ε. Γιαννιτσών Π. Σεραίδης, ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Περιβάλλοντος Α. Καραφυλλιάς,, ο πρόεδρος της ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α.Π  Α. Φάκκας, ο πρόεδρος του ΚΕ.Κ.Α.Π.Π.Α. Ν. Βαλνάρης, η Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Γιαννιτσών Σ. Γκαδάκη, ο τοπικός σύμβουλος Γ. Γρηγοριάδης, ο  πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας  Γ. Δημητριάδης, ο  γραμματέας της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κεντρικής Μακεδονίας Γ. Δημητριάδης, ο τεχνικός σύμβουλος Χ. Χατζηβασιλείου, ο  πρόεδρος της Ομάδας Μαραθωνίου Γιαννιτσών Σ. Φιούνης, ο τέως πρόεδρος της Ο.Μ.Γ. Χ. Σεμερτζίδης,


Ο Δήμος Πέλλας ευχαριστεί θερμά:      

      -  την Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών 

      - την ΕΑΣ  ΣΕΓΑΣ  ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

      - την Τροχαία Γιαννιτσών
      - την Δημοτική Αστυνομία Δήμου Πέλλας
      - την ΙΙ Μηχανοκίνητη Μεραρχία Πεζικού
       - το ΕΚΑΒ
      - το διαγνωστικό εργαστήριο ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ και τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο Παύλο
         Μελισσανίδη
      - τη Λέσχη Εφέδρων Ειδικών Δυνάμεων ( Λ.Ε.Φ.Ε.Δ.)Ν.Πελλας 
      - τον Όμιλο Φίλων μοτοσικλέτας Καρυώτισσας
      - τον ιατρό Γιώργο Δημητριάδη
      - τον παιδίατρο Γιώργο Καντζιδη
      - τον Φυσιοθεραπευτή Μενέλαο Σαρηκάκη
      - τους διασώστες Καλλιόπη Μπελόγια , Δημήτρη Βεκίδη και Γιώργο Πάντο της Ελληνικής   
        Εταιρείας Έρευνας και  Διάσωσης

- τη φιλαρμονική Δήμου Πέλλας
- τους τυμπανιστές της ομάδας Κάρανος Έδεσσας
-  το στούντιο γυμναστικής ΒΑΡΣΑΜΑ
- το τμήμα στίβου ΓΑΣ ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Γιαννιτσών
-  το Ναυτικό Όμιλο Γιαννιτσών ΄΄ Ο Λουδίας΄΄
- τον Α.Ο.Π. ΜΙΛΩΝΑ Γιαννιτσών
- την ομάδα μπάσκετ Φίλιππος Ν. Πέλλας
- το FITNESS CENTER
- το φροντιστήριο  μέσης εκπαίδευσης ΣΤΟΧΟΣ
 - το φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης ΣΥΓΧΡΟΝΟ
- την εθελοντική ομάδα ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ
- το σύλλογο αθλουμένων δικηγόρων και φίλων ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ
- την ιστορική και λαογραφική εταιρεία ΄΄Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ΄΄
- τους Δ/ντές , τους εκπαιδευτικούς και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των Δημοτικών
  Σχολείων Γιαννιτσών, Αμπελειών, Πενταπλατάνου, Μελισσίου και Παραλίμνης.
- το προσωπικό του Δήμου Πέλλας, του τμήματος καθαριότητας και πρασίνου, του Δημοτικού Σταδίου Γιαννιτσών, της ΔΕΥΑΠ και της ΔΗΚΕΠΑΠ.

Ιδιαίτερα πρέπει να τονιστεί η συνεισφορά των εθελοντών –εκπαιδευτικών και ιδιωτών, της γραμματείας εκκίνησης, των υπευθύνων ασφαλείας των διαδρομών, της γραμματείας του τερματισμού και των απονομών, με επικεφαλής τους :  Χρήστο Χατζηβασιλείου, Γιώργο Γρηγοριάδη, Πασχάλη Πασχαλίδη, Βιργινία Παναγιωτίδου, Δέσποινα Παπαβασιλείου, Μαρία Πασσαλή, Κώστα Αθανασιάδη, Φωτεινή Χατζηκαλλινικίδου, Αθανάσιο Ψαρρή, Βαλάντη Δουλγέρη, Κική Τριανταφυλίδου, Μαρία Παπαμιχαήλ, Κατερίνα Ζωγράφου, Μαρία Καύκου, Βασίλη Βαρσαμά, Παύλο Γκέργκη, Σοφία Ζηλίδου, Βύρωνα Θωμαϊδη.
  
Μεγάλη ήταν η συμβολή των υποστηρικτών της διοργάνωσης :

- εταιρεία  WOLF security
 - bistro-bar ΒΗΤΑ ΒΗΤΑ
- καφέ CENTRAL
      - ΣΕΡΑΙΚΟ
- ALTERRA AE
- Υιοί Χριστόφορου Καιρίδη
      - πυροσβεστικά – διαφημιστικά είδη Γεωργαλάς
- media strom
Τέλος πολύτιμη ήταν για μια ακόμη χρονιά η συνεισφορά των ΜΜΕ του Ν.Πέλλας.


                                                            ΝΙΚΗΤΕΣ  6.000μ
1ος Καρπάτσης Γρηγόρης - Γιαννιτσά
 2ος  Παμπουχίδης Ηρακλής  - Γουμένισσα
3ος  Γρόπαλης Γιώργος  - Καλύβια Σκύδρας
                                                            ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ 6.000μ
1η Μυστακίδου Φωτεινή - Γιαννιτσά
2η Συκοπέτη Βάσω- Γιαννιτσά
3η Καρακατσάνη Αναστασία- Αριδαία
                                                            ΝΙΚΗΤΕΣ PELLA HALF MARATHON
1ος  Κρέκας Γιάννης – Άρης Θεσσαλονίκης
2ος   Ουργαντζόγλου Αναστάσιος – Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών
3ος   Αυγέρης Διονύσιος – Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών
                                                            ΝΙΚΗΤΡΙΕΣ PELLA HALF MARATHON
1η Κωνσταντινοπούλου Βασιλική – STOIKOS TRAINING
2η Τσουμελέκα Αθανασία – Α.Σ.Α.Ε.Δ.
3η  Χαραλαμπίδου Άννα Μαρία - Σ.Δ.Υ.Θ.

ΕΙΔΙΚΗ Κατηγορία ( ΑμΕΑ) - PELLA HALF MARATHON
Χριστοδουλής Νίκος – σύλλογος ΑμΕΑ Λάζαρος Στεφανίδης

                                         ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΕΑΣ  / 6.000Μ

Γεραντίδης  Χρήστος    - ετών 75 – Άρσενι Σκύδρας
                                                   50 ΠΡΩΤΟΙ του 5ου PELLA HALF MARATHON

Firstname
Lastname
YOB
Club
Age Group

1
ΓΙΑΝΝΗΣ
ΚΡΕΚΑΣ
1982
STOIKOS RUNNING
31-35
01:19:09
2
ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΟΥΡΓΑΝΤΖΟΓΛΟΥ
1984

31-35
01:22:36
3
ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ
ΑΥΓΕΡΗΣ
1976

36-40
01:22:53
4
ΚΟΣΜΑΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ
1969
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
46-50
01:23:49
5
ΙΒ
ΜΑΙΝΟΣ
1990

18-30
01:24:44
6
ΦΩΤΗΣ
ΓΙΑΚΑΜΟΖΗΣ
1984
Stoikos Running Team
31-35
01:25:05
7
ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ
ΑΣΑΕΛΩΦ
1994

18-30
01:26:04
8
ΑΝΤΩΝΗΣ
ΚΟΥΚΟΥΤΕΓΟΣ
1967
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ
46-50
01:26:16
9
ΙΩΑΝΝΗΣ
ΚΟΥΡΚΟΥΡΙΚΗΣ
1971
ΟΜΓ /PEARL IZUMI
41-45
01:26:33
10
ΣΥΜΕΩΝ
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
1976
ΑΠΣΔ ΖΕΥΣ
36-40
01:26:39
11
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ
1982
Ανεξάρτητος
31-35
01:26:59
12
ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ
1974
Α.Σ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ
41-45
01:27:09
13
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΚΑΡΑΜΑΝΩΛΗΣ
1985
Σ.Δ..Υ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
31-35
01:27:44
14
ΒΑΣΙΛΗΣ
ΑΔΑΜΙΔΗΣ
1982
ΣΔΥΘ
31-35
01:27:46
15
ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΜΟΥΡΤΖΑΝΟΣ
1975
ΞΑΝΘΗ
41-45
01:28:11
16
ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ
1996
STOIKOS TRAINING
18-30
01:29:25
17
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ
ΣΤΟΙΚΟΣ
1974
ΑΟ ΠΟΛΥΓΗΡΟΥ
41-45
01:29:43
18
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΥΖΑΚΗΣ
1969
OMG/SRT
46-50
01:30:27
19
ΕΥΘΥΜΙΟΣ
ΖΑΜΠΛΑΚΟΣ
1997

18-30
01:30:41
20
ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ
ΚΑΣΤΕΡΙΔΗΣ
1954
ΟΜΓ
61-65
01:31:04
21
ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ
1977
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
36-40
01:31:06
22
ΗΛΙΑΣ
ΤΟΝΓΙΑΛΙΔΗΣ
1970
ΑΠΣΔ ΖΕΥΣ
46-50
01:31:32
23
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΒΙΤΟΛΙΑΝΟΣ
1969
Ε.Κ.Α.Β. Εδεσσας
46-50
01:32:40
24
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΙΝΤΖΕΣ
1977
Γ.Π.Σ (Καλλίπολη)
36-40
01:32:57
25
ΣΩΤΗΡΙΟΣ
ΚΟΠΑΤΣΗΣ
1984
ΑΧΛΑΔΟΧΩΡΙ
31-35
01:33:11
26
ΣΠΥΡΟΣ
ΧΑΤΖΗΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ
1984
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
31-35
01:33:16
27
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ
1969
Drymos running team
46-50
01:33:16
28
ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ
ΣΟΥΠΙΑΔΗΣ
1952
ΟΜΓ
61-65
01:33:38
29
ΚΩΝ/ΝΟΣ
ΣΤΡΩΤΟΣ
1995

18-30
01:35:04
30
ΠΕΤΡΟΣ
ΛΙΤΟΒΟΛΗΣ
1971
ΟΜΑΔΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
41-45
01:35:24
31
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΚΟΥΤΟΥΛΑΣ
1976
Ανεξαρτητος
36-40
01:35:32
32
ΗΛΙΑΣ
ΜΠΟΥΡΤΖΑΚΗΣ
1971
ΟΜΓ
41-45
01:35:47
33
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΖΗΝΤΗΡΙΔΗΣ
1990
ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
18-30
01:35:44
34
ΠΕΤΡΟΣ
ΜΠΑΛΛΗΣ
1998
Ν.Ο.Θ
18-30
01:37:07
35
ΧΑΡΗΣ
ΤΣΙΜΠΟΥΚΗΣ
1976
ΟΜΓ
36-40
01:37:41
36
ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΜΥΓΔΑΝΗΣ
1961
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
51-55
01:37:20
37
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΜΥΛΩΝΑΣ
1974
ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
41-45
01:38:06
38
ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΜΠΑΛΤΑΤΖΙΔΗΣ
1976
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ
36-40
01:38:27
39
ΗΛΙΑΣ
ΔΟΥΒΛΕΤΗΣ
1979

36-40
01:39:10
40
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΟΝΓΙΑΛΙΔΗΣ
1973
ΑΠΣΔ ΖΕΥΣ
41-45
01:39:22
41
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΜΑΡΗΣ
1978
Kourkourikis training group (www.ktgroup.gr)
36-40
01:39:29
42
ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
ΣΟΦΙΑΝΙΔΗΣ
1977
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
36-40
01:39:32
43
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΜΕΣΣΑΛΑΣ
1971
Xanthirunners
41-45
01:39:51
44
ΑΛΕΞΙΟΣ
ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ
1954
xanthirunners
61-65
01:39:52
45
ΣΠΥΡΟΣ
ΠΑΝΤΑΚΙΔΗΣ
1967
O.M.G.
46-50
01:40:05
46
ΧΡΗΣΤΟΣ
ΜΠΑΞΕΒΑΝΙΔΗΣ
1969

46-50
01:40:26
47
ΑΧΙΛΛΕΑΣ
ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ
1973

41-45
01:40:58
48
ΔΗΜΟΣ
ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ
1985
ENERGY SPORTS CENTER EDESSA
31-35
01:41:39
49
SALVADOR
SANCHEZ TAPIA
1961
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ
51-55
01:41:27
50
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ
1969
ΠΑΟΚ
46-50
01:41:48













Γιαννιτσά  19/09/2016
Γραφείο Τύπου



                  


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου