Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016

Νέα γκέλα που γκρέμισε τον Εδεσσαϊκό από την κορυφή στα Γιαννιτσά

Πολύ καλύτερος του Εδεσσαϊκού φάνηκε ο Εθνικός Γιαννιτσών που νίκησε με 1-0 του Πράσινους χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Γιόντης στο 76΄. Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι ο Βασίλης Πούπης σε μια ανύποπτη φάση τραυματίστηκε. Ο Εθνικός Γιαννιτσών έδειξε ότι διαθέτει μέταλλο και ότι μπορεί να πρωταγωνιστήσει. Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε κάποια φάση άξια αναφοράς. Στο δεύτερο ημίχρονο κλασική ευκαιρία έχασε ο Εδεσσαϊκός στο 52΄όταν ο Μεταξάς με σουτ βολίδα, ανάγκασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων σε εντυπωσιακή απόκρουση. Νέα μεγάλη απόκρουση είχαμε στο 55΄σε σουτ του Ρέτζια. Το ίδιο και στο 62΄με τον Μεταξά να αναγκάζει τον τερματοφύλακα σε νέα απόκρουση. Νέα κλασική ευκαιρία για τους Εδεσσαίους στο 74΄με τον Ταουσάνη ο οποίος μόνος του κυριολεκτικά κατάφερε να αστοχήσει. Στο 75΄χτύπησε το καμπανάκι για τους φιλοξενούμενους καθώς ο τερματοφύλακας Αποστόλου αποσόβησε σίγουρο γκολ σε τετ α τετ αποκρούοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Τελικώς το γκολ ήρθε δυο λεπτά αργότερα όταν ο Γιόντης με πολύ ωραία προσπάθεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο κόρνερ που είχε κερδίσει ο Εθνικός υπήρξε αδράνεια στην άμυνα με αποτέλεσμα το σουτ του Γιόντη να καταλήξει στα δίχτυα. Από εκεί και πέρα ο Εδεσσαϊκός έδειξε ανέτοιμος να μπορέσει να αποδείξει ότι έχει την δυνατότητα να δημιουργήσει ευκαιρίες και έτσι έκανε την δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα.