Δευτέρα, 5 Ιουνίου 2017

Η ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΤΗΣ Ε.Π.Σ. ΠΕΛΛΑΣ για τα νέα πρωταθλήματα της περιόδου 2017 – 18 !


 Αποτέλεσμα εικόνας για ΕΠΣ ΠΕΛΛΑΣ
Γράφει ο Λύσανδρος Αμιτζόγλου

*Η δημοσίευση έγινε στην εβδομαδιαία εφημερίδα Νέοι Ορίζοντες


Με την ολοκλήρωση των τοπικών πρωταθλημάτων,  ουσιαστικά έχουν σχηματοποιηθεί και οι συνθέσεις των κατηγοριών με τις ομάδες που θα τις στελεχώσουν την νέα αγωνιστική περίοδο. Βέβαια όλ΄ αυτά καλός εχόντων των πραγμάτων όσων αναφορά την δήλωση συμμετοχής όλων των ομάδων χωρίς να παρατηρηθεί το φαινόμενο των τελευταίων ετών να μην δηλώνουν συμμετοχή ακόμα και ομάδες που αγωνιζόντουσαν μέχρι και την μεγάλη ακόμα κατηγορία της Ε.Π.Σ. ΠΕΛΛΑΣ !
     Στην Α1 κατηγορία λοιπόν μετά από πολλά χρόνια δύο ιστορικές ομάδες ο ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ και ο ΕΔΕΣΣΑΙΚΟΣ θα αγωνίζονται στην Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ και έτσι θα απουσιάζουν από την μεγάλη κατηγορία της Ε.Π.Σ. Όπως επίσης χαρακτηριστικό της χρονιάς θα είναι ότι δεν θα υπάρχει καμία ομαδα στην κατηγορία από τον Δήμο ΕΔΕΣΣΑΣ ! Συνεπώς οι ομάδες που του χρόνου θ΄ αγωνίζονται στην Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ανά Δήμο και περιοχή του νομού θα έχουν ως εξής

 (συνολικά 14 ομάδες) :
ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ : 1. ΔΟΞΑ ΕΞΑΠΛΑΤΑΝΟΥ
                                      2. Α.Σ. ΠΡΟΜΑΧΟΙ
                                      3. ΑΚΡΙΤΑΣ ΣΩΣΑΝΔΡΑΣ
                                      4. ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΨΑΛΟΥ
ΔΗΜΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ :     1. ΔΟΞΑ ΜΑΝΔΑΛΟΥ
                                      2. ΔΟΞΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ
                                      3. ΝΙΚΗ ΚΑΛΗΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΕΛΛΑΣ :      1. ΑΠΟΛΛΩΝ 1960 ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ
                                     2. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΕΣΩΒΑΛΤΩΝ
                                     3. ΔΟΞΑ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ
                                     4. ΔΟΞΑ Π. ΜΥΛΟΤΟΠΟΥ
                                     5. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
                                     6. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΕΛΛΑΣ
                                    7. ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ


Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ (συνολικά 14 ομάδες σε κάθε όμιλο)
ΔΗΜΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ :      1. ΟΡΦΕΑΣ ΡΙΖΑΡΙΟΥ
                                       2. ΑΡΗΣ ΝΗΣΙΟΥ
                                       3. ΠΑΟ ΚΕΡΑΣΙΑΣ
                                       4. ΕΛΠΙΔΑ ΕΔΕΣΣΑΣ
ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ :  1. ΗΡΑΚΛΗΣ ΓΑΡΕΦΙΟΥ
                                       2. ΠΟΛΥΚΑΡΠΙΑΚΟΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΗΣ
                                       3. ΔΟΞΑ ΜΕΓΑΠΛΑΤΑΝΟΥ
                                       4. ΑΡΗΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ
                                       5. ΕΥΡΩΠΟΣ ΦΟΥΣΤΑΝΗΣ
                                       6. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΡΜΑΣ
                                      7. ΘΥΕΛΛΑ ΣΑΡΑΚΗΝΩΝ
                                      8. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ
                                      9. ΑΡΗΣ ΥΔΡΑΙΑΣ

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΕΛΛΑΣ : 1. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΡΟΣΕΡΟΥ
                                 2. ΑΣΠΙΔΑ ΓΥΨΟΧΩΡΙΟΥ
                                 3. ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΦΥΤΟΥ
                                 4. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΑΛΑΤΑΔΩΝ
                                 5. ΑΡΗΣ ΛΙΠΑΡΟΥ
                                 6. Α.Ε. ΚΑΡΥΩΤΙΣΣΑΣ
                                 7. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ
                                 8. ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΝΕΟΛΑΙΑ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ
                                 9. ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ
                              10. ΑΡΗΣ ΑΜΠΕΛΙΩΝ
                              11. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΠΕΝΤΑΠΛΑΤΑΝΟΥ
                              12. ΠΑΟΚ ΔΑΜΙΑΝΟΥ
                              13. ΑΡΗΣ ΑΘΥΡΩΝ
-  Οι ομάδες Ν. ΑΕΤΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ και Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ του ΔΗΜΟΥ ΣΚΥΔΡΑΣ κατόπιν απόφασης τα Ε.Π.Σ. ΠΕΛΛΑΣ θα τοποθετηθούν μία σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους !

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΩΠΙΑΣ : 1. Μ. ΘΥΕΛΛΑ ΛΥΚΟΣΤΟΜΟΥ
                                      2. ΕΝΩΣΗ ΤΣΑΚΩΝ
                                      3. ΠΑΝΑΛΜΩΠΙΑΚΟΣ
                                      4. ΠΑΟ ΠΕΡΙΚΛΕΙΑΣ
                                      5. ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ
                                      6. ΝΙΚΗ ΒΟΡΕΙΝΟΥ
                                      7. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΩΡΟΘΕΑΣ
ΔΗΜΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ :     1. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
                                     2. ΑΣΤΡΑΠΗ ΖΕΡΒΗΣ
                                     3. Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΝΙΣΑΣ
                                     4. Α.Σ. ΑΓΡΑΣ
                                     5. ΔΑΦΝΗ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ
                                     6. ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Β΄ ΟΜΙΛΟΣ
ΔΗΜΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ : 1. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΙΠΟΧΩΡΙΟΥ
                                  2. Ν. ΠΥΡΣΟΣ ΠΕΤΡΙΑΣ
                                  3. ΠΑΟ ΔΑΦΝΗΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΕΛΛΑΣ :  1. ΑΓΙΑΞ ΠΕΛΛΑΣ
                                  2. Σ.Φ. ΠΑΟΚ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
                                  3. ΑΠΟΛΛΩΝ ΡΑΧΩΝΑΣ
                                  4. ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΒΗΣΟΥ
                                  5. ΠΑΟΚ ΔΥΤΙΚΟΥ
                                  6. ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓ. ΛΟΥΚΑ
                                  7. Ν ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
                                  8. ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ
- Η κατανομή των ομάδων στους ομίλους της Β΄ κατηγορίας έγινε με βάση τον περυσινό σχεδιασμό. Η οριστική σύνθεση των δύο ομίλων της κατηγορίας θα εξαρτηθεί φυσικά από τις τελικές δηλώσεις συμμετοχών των ομάδων,  αλλά και την ενδεχόμενη κάθοδο καινούργιων ομάδων και την γεωγραφική περιοχή από την οποία προέρχεται !


Αυτό που θα πρέπει σίγουρα να επανεξετάσει η διοίκηση της Ε.Π.Σ. ΠΕΛΛΑΣ είναι η αναβάθμιση και ταυτόχρονα δικαιότερη εφαρμογή των αγώνων play off & out στις δύο πρώτες κατηγορίες της Ένωσης, άποψη που μας έχει κατατεθεί και από πάρα πολλούς φίλους του τοπικούς μας ποδοσφαίρου ! 

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου