Γραφει ο Χρήστος Δημητριάδης
Οι αριθμοί ποτέ δεν λένε ψέματα. Ο Γέρος της Δημοκρατίας Γιώργος Παπανδρέου είχε πει πως όταν ευημερούν οι αριθμοί, υποφέρουν οι άνθρωποι. Τι γίνεται όμως όταν οι αριθμοί δείχνουν το πρόβλημα; Ο γνωστός επιστήμονας και ικανός ιατρός Σωτήρης Τσιόδρας τόνισε προ ημερών ότι υπάρχουν 8.413 λιγότεροι θάνατοι λόγω εμβολιασμού. Από την άλλη ο πολύς Πάυλος Πολάκης τον έκραξε κατά το κοινώς λεγόμενο, κατά την επίσκεψη του στην Έδεσσα.
Πάντως ο Σωτήρης Τσιόδρας πάνω και πέρα από όλα είναι επιστήμονας και εκπροσωπεί την Ιατρική κοινότητα και όχι την Κυβέρνηση. Οπότε σαφώς και θα πρέπει να δέχεται την κριτική, όχι όμως για να χτυπηθεί η Κυβέρνηση. Άλλωστε η επιστημονική μελέτη που παρουσίασε μιλά από μόνη της. Συγκεκριμένα απέδειξε με στοιχεία τα αποτελέσματα των εμβολιασμών στην χώρα μας. Ας μην ξεχνάμε πως ο Καθηγητής και Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων Σωτήρης Τσιόδρας είναι ένας άνθρωπος που διακρίνεται για την πραότητα του και τον αυτοσεβασμό του.
Ποιά είναι όμως τα στοιχεία αυτά που παρουσίασε; Από τα στοιχεία της μελέτης που πραγματοποιήθηκε σε εθνικό επίπεδο χρησιμοποιώντας δεδομένα από την έναρξη του εμβολιασμού μέχρι τις 11 Οκτωβρίου προκύπτει ότι:
Καλή η πολιτική σπέκουλα. Καλή η κριτική. Καλά και τα επιχειρήματα αλλά πάνω και πέρα από όλα η πανδημία είναι εδώ και μας δείχνει τα δόντια της. Δεν είναι λύση να στοχοποιούμε τους επιστήμονες για αυτά τα ζητήματα. Ο κόσμος θέλει σοβαρή Κυβέρνηση και σοβαρή αντιπολίτευση
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου