Παναθηναϊκός- Άρης 1-0
Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson είχε ένταση, πάθος, τρεις αποβολές, εναλλαγές συναισθημάτων αλλά όχι καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες και κρίθηκε με ένα γκολ buzzer beater από τον Γιώργο Βαγιαννίδη στο 90+6' το οποίο έκρινε τον τίτλο και έδωσε στον Παναθηναϊκό το 20ο Κύπελλο Ελλάδας.
Οι πράσινοι ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση του αγώνα, βγήκαν από τα αριστερά, ο Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι στο οποίο ήρθε ο Βαγιαννίδης που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς και με δυνατό σουτ την έστειλε στον ουρανό της εστίας του Κουέστα.
Το γκολ του Βαγιαννίδη έστειλε στον ουρανό και τους φίλους του Παναθηναϊκού καθώς το τριφύλλι εκτός από το τρόπαιο εξασφάλισε και την Ευρωπαϊκή έξοδο για τη σεζόν 2024-25 και την ίδια ώρα όλοι οι παίκτες από τον πάγκο μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν.
Αντίθετα οι παίκτες του Άρη δεν μπορούσαν να πιστέψουν τι συνέβη και πως έχασαν το τρόπαιο αυτό καθώς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έδειξαν καλύτερο πρόσωπο.
Στη διάρκεια των 90λεπτών τις δύο ομάδες τις κυρίευσε το άγχος καθώς εκτός από έναν τίτλο είχαν να διαχειριστούν και την Ευρωπαϊκή παρουσία την επόμενη σεζόν και αυτό φάνηκε στη διάρκεια της αναμέτρησης. Για αυτό και οι φάσεις στα 90 λεπτά ήταν μετρημένες στα δάχτυλα και η ένταση και το πάθος πολύ μεγαλύτερο.
Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθούν δύο παίκτες του Άρη σε διάστημα έξι λεπτών, οι Νταρίντα στο 65' και Εμβοντό στο 71', ενώ ο Παναθηναϊκός που έμεινε πρώτος με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο είδε τον Κώτσιρα να αφήνει τους πράσινους με δέκα στο 51'.
Ο Χρήστος Κόντης, εκ μέρους του Παναθηναϊκού, προχώρησε σε μια αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό στο φινάλε των playoffs. Ο Φώτης Ιωαννίδης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα αντί του Γερεμέγεφ.
Ο Λοντίγκιν διατήρησε τη θέση του κάτω από την εστία με τον Κώτσιρα να παίζει στο δεξί άκρο και τον Χουάνκαρ αριστερά ενώ οι Γεντβάι-Αράο βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας του τριφυλλιού. Μπροστά τους αγωνίστηκε ο Πέρεθ ο οποίος είχε δίπλα του τον Τσέριν με την τριάδα μπροστά τους να αποτελείται από τους Μαντσίνι, Μπακασέτα και Μπερνάρ και τον Φώτη Ιωαννίδη να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη ο Άκης Μάντζιος σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική των playoffs έκανε δύο αλλαγές με τους Σαβέριο και Βερστράτε να μένουν εκτός ενδεκάδας και τους Σαμόρα και Μάνου Γκαρσία να μπαίνουν στο αρχικό σχήμα.
Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Κουέστα με τον Οντουμπάτζο να παίζει στο δεξί άκρο και τον Μοντόγια αριστέρα ενώ οι Φαμπιάνο-Μπράμπετς σε ένα ακόμη ματς ήταν το δίδυμο των στόπερ. Στο κέντρο ως εξάρι έπαιξε ο Εμβοντό που είχε δίπλα του τους Μανού Γκαρσία και Νταρίντα με τους Σουλεϊμάνοφ και Σαμόρα να παίζουν δεξιά και αριστερά ενώ ο Μορόν ήταν στην κορυφή της επίθεσης των τυπικά φιλοξενούμενων.
Το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης πέρασε χωρίς κάποια σπουδαία φάση ανάμεσα στις δύο ομάδες που έδωσαν περισσότερο έμφαση στο πως θα αναχαιτίσουν η μία την άλλη και όχι πως θα δημιουργήσουν ενώ φάνηκε πως τόσο οι παίκτες του Κόντη όσο και αυτοί του Μάντζιου αντιμετώπιζαν πρόβλημα στις μεταβιβάσεις τους. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα είκοσι λεπτά δεν υπήρχε τελική στην εστία από καμία από τις δύο ομάδες.
Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο επόμενο λεπτό με τον Μαντσίνι. Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής του τριφυλλιού έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και δεξιά, έκανε ωραία ντρίμπλα και απέφυγε τον αντίπαλο του αλλά το σουτ που επιχείρησε με το αριστερό μπλόκαρε σταθερά ο Κουέστα.
Οι δύο αυτές φάσεις, μια για κάθε ομάδα, ήταν και οι μοναδικές αξιόλογες στο πρώτο ημίχρονο του τελικού το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες συγκινήσεις.
Οπότε ο Άρης από το 52' βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο και τον Μαντσίνι σε ρόλο δεξιού μπακ για τον Παναθηναϊκό.
Οι παίκτες του Μάντζιου εκμεταλλεύτηκαν την αριθμητική τους υπεροχή και άρχισαν να απειλούν. Αρχικά στο 55' όταν έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Ζαμόρα, αυτός επιχείρησε να μπει στη περιοχή αλλά όταν έκανε το σουτ ο Γεντβάι έβαλε την κόντρα και σταμάτησε τη μπάλα. Ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ πήρε τη μπάλα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το γύρισμα με τον Ζαμόρα να πλασάρει έξω.
Ο Άρης απείλησε και στο 60' μετά το λάθος του Πέρεθ στο κέντρο με τον Μορόν να κλέβει τη μπάλα, βγήκε στην επίθεση, έκανε το σουτ με τον Λοντίγκιν να τον σταματάει.
Ο Έλληνας τεχνικός αν και είχε ετοιμάσει τον Γιάννη Φετφατζίδη για να τον ρίξει στο ματς εν τέλει έβαλε τον Βερστράτε αντί του Γκαρθία.
Με τον Παναθηναϊκό να είναι με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του τριφυλλιού πήραν τα ηνία του ματς και στο 79' θα μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ όταν άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον Μπερνάρ τελικό αποδέκτη. Ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ το οποίο βρήκε στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Κουέστα.
Ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ιωαννίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε ένα πλασέ υπό κακές προϋποθέσεις από το ύψος τπυ πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 83' ο Αράο που είχε πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Παναθηναϊκός γύρισε με υπομονή τη μπάλα έξω από την περιοχή του Άρη, αυτή έφτασε στον Μπακασέτα που έκανε σουτ με το αριστερό με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Μαντσίνι (63' Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης.
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Νταρίντα, Εμβοντό, Σουλεϊμάνοφ, Γκαρθία (68' Βερστράτε), Ζαμόρα, Μορόν.
Οι "πράσινοι" κατέκτησαν το έβδομο τους Ευρωπαϊκό στην Γερμανική πρωτεύουσα, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 95-80, παίζοντας συγκλονιστική άμυνα στο δεύτερο μέρος.
Ο αγώνας
Τα πρώτα λεπτά του τελικού ήταν άκρως συναρπαστικά από πλευράς σκοραρίσματος, καθώς ο Εντιαγέ ήταν αυτός που έβαλε τους πρώτους 8 πόντους της “Βασίλισσας” στο παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να ακολουθεί με τα τρίποντα του Γκραντ και του Ναν. Οι “μερένχες” δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ο ρυθμός είναι ξέφρενος με το σκορ στα πρώτα λεπτά να είναι στο12-9. Με τις προσωπικές προσπάθειες του Ναν και του Λεσόρ, η Ρεάλ βρήκε την λύτρωση στο σκορ, στο πρόσωπο του Μούσα ο οποίος είχε μόλις 10 πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά. Το σκορ μετά από συνεχόμενα καλάθια και από τις δυο πλευρές έφτασε στο 32-22, καθώς και οι δυο άμυνες δεν μπορούσαν να περιορίσουν τις επιθέσεις. Το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο απίστευτο 36-25, με τις δυο επιθέσεις να βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση και πιο συγκεκριμένα της Ρεάλ 12/17 σουτ εντός πεδιάς, με το σύνολο των πόντων (61) να είναι η μεγαλύτερη συγκομιδή σε Final 4.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με την Ρεαλ να κρατάει εκτός τον Καμπάτσο, καθώς δεν μπορούσε να βγάλει δεύτερο συνεχόμενο δεκάλεπτο, με τον Ματέο να περνάει τον Ροντρίγκεθ για να οργανώσει χωρίς όμως να έχει λύσεις. Η πρωταθλήτρια δεν είχε λύσεις στο σκοράρισμα, έχοντας πετύχει μόλις πέντε πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Παναθηναϊκός έκανε ξέσπασμα με 6-0 σερί, μειώνοντας στους έξι πόντους την διαφορά με 41-35. Η άμυνα που έπαιξαν οι “πράσινοι” στο τέλος ήταν άξια για να συνεχίσουν να παλεύουν για την κατάκτηση του τροπαίου, καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης έπεσαν στην επίθεση τους με 18 πόντους στο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει 24. Τα παιχνίδια του μυαλού που έκανε ο Έργκιν Αταμάν στον Ματέο, ήταν πολλά στο δεκάλεπτο, διότι μεγάλωνε και μίκραινε το σχήμα του σε πολλές φάσεις του παιχνιδιού. Με τον Λεσόρ να κάνει ότι θέλει στην γραμμή των ψηλών και τον Σλούκα να ηγείται της ομάδας του Τούρκου τεχνικού, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους πέντε πόντους με 54-49, για να φέρει το χάος στο δεύτερο μέρος.
(INTIME)Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός με τον Σλούκα στο παρκέ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τρίποντο στην έναρξη για το 54-52. Η Ρεάλ εγκλωβίστηκε επιθετικά καθώς πέτυχε μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά, με το “τριφύλλι” να κάνει τα πάντα σωστά με τους Λεσόρ και Ναν να είναι αυτοί που τραβούσαν το κουπί. Το προσπέρασμα για το 58-56 ήρθε γεμίζοντας με αμφιβολία το στρατόπεδο της “βασίλισσας” με τον Ματέο να ψάχνει λύσεις στον πάγκο του, βλέποντας τον Μούσα και τον Χεζόνια να είναι απελπιστικά άστοχοι στο δεύτερο μέρος. Η Ρεάλ δεν μπορούσε να βρει πόντους από κάποιον αξιόπιστο παίκτη, με τους “πράσινους” να κρατάνε την διαφορά υπέρ τους με 64-61 και το +3. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέτυχε μόλις 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αποδεικνύοντας πως η άμυνα των παικτών του Αταμάν ήταν από ατσάλι.
Στην τελευταία περίοδο οι “πράσινοι” έχοντας τον Ναν σε μεγάλη μέρα ευστοχώντας σε σουτ δυο πόντων. Η Ρεάλ βρήκε το πρώτο εύστοχο σουτ μετά από 8 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σέρχι, αλλά ο Μήτογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 71-65, αναγκάζοντας τον Ματέο να καλέσει time out για να μαζέψει τους παίκτες του. Εκεί η Ρεάλ έδειξε να έχει σφυγμό με τον Γιούλ να ευστοχεί σε τρίποντο για να κατεβάσει την διαφορά στους 3 πόντους. Ο Κώστας Σλούκας έδωσε την δική του παράσταση και πάλι, ευστοχώντας σε δυο συνεχόμενα τρίποντα, διαλύοντας την ζώνη της ομάδας του Ματέο για το 79-72. Ο Ταβάρες με δικό του σόλο μείωσε στους 3. Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το καλύτερο για το τέλος, με τον Λεσόρ, τον Μήτογλου και τον Ναν να ανεβάζουν την διαφορά στους 10 πόντους, τελειώνοντας κάθε ελπίδα της Ρεάλ στο τέλος. Το τελικό σκορ 95-80είναι αυτό που σφράγισε με κάθε επισημότητα το 7ο αστέρι του Παναθηναϊκού, επιστρέφοντας στο Βερολίνο για να πάρει το τρόπαιο που δεν πήρε το 2012 στην Πόλη. Επί των αριθμών, η Ρεάλ στο δεύτερο μέρος πέτυχε 3/17 τρίποντα κατεβάζοντας το ποσοστό της σε σχέση με τον ημιτελικό, ενώ πέτυχε μόλις 7 πόντους στην τρίτη περίοδο.
Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95
Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα)
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).//ΓΡ
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου