Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021

Κύπελλο ΕΠΣ Πέλλας 4η φάση: Άρης Παλαιφύτου - Α.Σ. Γιαννιτσά 0-5

Χριστοφορίδης Χρήστος

Άνετη επικράτηση της Αναγέννησης Γιαννιτσών στην έδρα του Άρη Παλαιφύτου στα πλαίσια της 4ης φάσης του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πέλλας. Η Αναγέννηση Γιαννιτσών πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα, επιβάλλοντας τον δικό της πολύ δυνατό ρυθμό, αφού φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Άρη Παλαιφύτου προσπάθησε ανά διαστήματα να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι. Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση έριξε το τέμπο του αγώνα και έκανε διαχείριση του παιχνιδιού, ενόψει του πολύ σημαντικού κυριακάτικου αγώνα με τον Εδεσσαϊκό για τη πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο Άρης Παλαιφύτου παίζει εκτός έδρας με την Δόξα ΦΕΣ Μαυροβουνίου. Ο Πλατσιώτας έκανε το 0-1 στο 6'. Ο Ζαχαριουδάκης με δύο δικά του γκολ, στο 17’ λεπτό με τετ-α-τετ και στο 19’ λεπτό με ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπακαρμέζης έκανε το 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε στο 77’ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Ιωσηφίδης.

Οι δηλώσεις του προέδρου του Άρη Παλαιφύτου, Θοδωρή Γουλιώτη μετά τον αγώνα:

-Το πιο σημαντικό θεωρώ στο σημερινό παιχνίδι ήταν οι τραυματισμοί μας. Δεν δώσαμε τη ανάλογη σημασία που έπρεπε στο παιχνίδι. Έχουμε ένα πολύ δύσκολο ματς την Κυριακή, το οποίο θέλουμε να κερδίσουμε. Συγκεντρωνόμαστε πλέον στο παιχνίδι με το Μαυροβούνι.

Χριστοφορίδης: Ο φετινός στόχος για τον Άρη Παλαιφύτου;