Πέμπτη 13 Ιανουαρίου 2022

Προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ο Αριστοτέλης Σκύδρας

Χριστοφορίδης Χρήστος

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε ο Αριστοτέλης Σκύδρας που επικράτησε του Άρη με σκορ 3-1 σετ στο ΔΑΚ Σκύδρας. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του Αριστοτέλη επί του Άρη στην φετινή σεζόν. Προηγήθηκαν οι μεταξύ τους αγώνες για το πρωτάθλημα της Pre-league, όπου και τότε η ομάδα της Σκύδρας νίκησε με το ίδιο σκορ 3-1 και 1-3 σε Σκύδρα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι  ξεκίνησαν ιδανικά και πήραν το πρώτο σετ με σκορ 25-11. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με πρωταγωνιστή και πάλι τον Αριστοτέλη, όμως στη συνέχεια οι κιτρινόμαυροι ''έβγαλαν αντίδραση'' και ισοφάρισαν 1-1 στα σετ με 23-25. Στην ροή του αγώνα η ομάδα του Αριστοτέλη εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη και έφτασε στη νίκη-πρόκριση  με 25-17 και 25-21 στο τρίτο και τέταρτο σετ.

Τα σετ: 25-11, 23-25, 25-17, 25-21.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Γραμματεία: Καρυπίδου.