Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2016

Πήρε το ντέρμπι της Α κατηγορίας ο Ορφέας Ριζαριου, 1 – 0 τον Όλυμπο Αψάλου που τον πλησίασε

Σε ένα ντέρμπι κορυφής ο Ορφέας Ριζαρίου αντιμετώπισε την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα της κατηγορίας Όλυμπο Αψάλου. Ο Ορφέας Ριζαρίου ξεκίνησε με πάθος έχοντας οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο λεπτό στην συνέχεια όμως ο ρυθμός έπεσε και έγινε παιχνίδι  κέντρου με φάσεις και από τις δύο ομάδες. Στο 41' λεπτό αποβλήθηκε ο Άλεξ Βράσχα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αναγκάστηκε να παίξει  για το υπόλοιπο του αγώνα με 10 παίκτες για το Ριζάρι.

Στο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο τερματοφυλακας Γαβριηλιδης Αλεξης που Ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και μπήκε ο Άκης Συμεωνίδης που έκανε δύο-τρεις εντυπωσιακές και σημαντικές για την εξέλιξη του αγώνα, αποκρούσεις. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Αψαλος έχοντας αριθμητική υπέροχη πιέζε διαρκώς την εστία των γηπεδούχων αλλά το παθος και η ψυχή από πλευράς Ορφέα Ριζαρίου κυριαρχούσε. Στο 60' έχουμε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή με τον Χαρη Σαβαντογλου  να έχει τράβηγμα και την θέση του παίρνει ο Ιωσήφ Αλεξιάδης. Περνώντας μπροστά στην επίθεση ο Θοδωρής Καραολάνης έδωσε την πρώτη προειδοποίηση στην αντίπαλη εστία, όπου ξεπερνώντας όλους τους αμυντικούς κάνει ένα ωραίο πλασέ και ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με τα δάκτυλα να την διώξει δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 92' ο Θοδωρής Καραολάνης κάνοντας μια γρήγορη διείσδυση από τα δεξιά αποφεύγει τους αμυντικούς και δίνει πάσα στο ύψος του πέναλτι ο οποίος με ένα φανταστικό πλασέ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίκτυα αφήνοντας άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ολόκληρη η κερκίδα σηκώθηκε πανηγυρίζοντας το φανταστικό συνδυασμό και χειροκροτούσε το πάθος και την θέληση αυτών των παιδιών.