Κυριακή 18 Απριλίου 2021

Νίκη για τον Αλμωπό που οδηγεί στην Σούπερ λιγκ 2...

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μας που επικράτησε με σκορ 4-1 του Απόλλωνα Πόντου. Το παιχνίδι αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για την ομάδα μας, που καθόλη την διάρκεια του εννενηντάλεπτου κυριάρχησε στο γήπεδο και έφτασε εύκολα στο τρίποντο, παρότι οι αντίπαλοι μας ήταν αυτοί που πέτυχαν πρώτοι τέρμα, κάτι βέβαια που δεν πτόησε σε κανένα σημείο τους παίκτες του Γιώργου Τυριακίδη.

Φάσεις και γκολ:

• 5’ φοβερή επέλαση του Πέττα και δυνατό σουτ, ενστικτωδώς απέκρουσε ο Πολίτης.
  • 13’ σέντρα του Κιουλτζόπουλου ο Πέττας εξ επαφής από ένα μέτρο με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.
  • 26’ σέντρα του Μιουλτζόπουλου κεφαλιά του Μάνιου, μόλις άουτ.
  • 31’ δυνατό σουτ του Μάνιου απέκρουσε ο Πολίτης.
  • 38’ σουτ-βολίδα του Πέττα μόλις άουτ.
  • 40’ ανατροπή του Λαμπίρη από τον Lomba και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Καλογέρης γράφοντας το 0-1.
  • 43’ σέντρα του Προκοπίου και ο Μάνιος με κοντινό σουτ έγραψε το 1-1.
  • 56’ σέντρα του Gallegos και ο Lucero με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα με 2-1 στον Αλμωπό.
  • 65’ ωραία ενέργεια και σέντρα του Μάνιου ο Lucero με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-1.
  • 90’ ωραία ενέργεια και πάσα στον Γκέσιο που με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 4-1.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ Μπεκιάρης (Καρδίτσας), Δημόπουλος (Φλώρινας), Βογιατζής (Καρδίτσας). 4ος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).

Συνθέσεις:

ΑΛΜΩΠΟΣ:(Γιώργος Τυριακίδης) Καραγιαννίδης, Μουτζούρης, (32’ λ.τ Βενέτης), Προκοπίου, (71’ Τούφας), Μάνιος, Lomba, Gallegos, (63’ Έππας), Κιουλτζόπουλος, (71’ Μανίσογλου), Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας, Lucerο (71’ Γκέσιος).

ΑΠΟΛΛΩΝ:(Δημήτρης Καλαϊτζίδης) Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Δεινόπαπας, (46’ Αντωνιάδης), Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, (46’ Αρμενάκης), Λαμπίρης.